Pan Jan je již více než půl roku na peritoneální neboli břišní dialýze. Původně si prováděl ruční peritoneální dialýzu čtyřikrát denně po dvou litrech roztoku, v mezidobí se mu však udělala břišní kýla a bylo nutné přejít na asistovanou peritoneální dialýzu (aPD), kdy probíhá automatická výměna dialyzačního roztoku v noci v průběhu spánku. V době našeho setkání se dialyzoval každý den po dobu zhruba devíti hodin.
Cítím se tak, jako před tím, než mi selhaly ledviny
Jaký je rozdíl mezi životem na dialýze a životem bez dialýzy? Jak se to konkrétně vás dotklo?
Především je nutné při dialýze dodržovat dietní opatření, změnit zažité stravovací návyky a dodržovat nezbytné hygienické zásady. Při peritoneální dialýze je navíc dbát všech doporučení lékaře a sestřičky, protože každé vybočení může znamenat nepříjemné komplikace. Byl jsem nucen připravit doma místo na krabice s dialyzačním roztokem a vypouštěcí vaky, dále nemohu zůstávat na chatě přes noc a musím se vždy večer vrátit domů. Nesmím zvedat žádné těžší předměty, jinak ale nijak omezen nejsem.
V čem spatřujete výhody peritoneální dialýzy a proč jste se pro ni rozhodl?
Pro peritoneální dialýzu jsem se rozhodl po konzultaci a vysvětlení výhod mým ošetřujícím lékařem v nefrologické ambulanci a sestřičkami na dialyzačním středisku. Pro mne je největší výhodou peritoneální dialýzy skutečnost, že nemusím třikrát týdně dojíždět do dialyzačního střediska na hemodialýzu, ale vše probíhá v klidu mého domova. Při asistované peritoneální dialýze se cítím tak, jako před tím, než mi selhaly ledviny. Nepociťuji takovou únavu a celý den mohu vykonávat různé činnosti bez větších omezení.
Jak trávíte svůj volný čas? Omezuje vás nějak peritoneální dialýza ve vašich koníčcích?
Jsem v důchodu a svůj volný čas trávím na zahrádce a chatě, chodím na procházky do lesa a jezdím na výlety. Takže prakticky přes den nejsem svým onemocněním nijak omezen a žiji plnohodnotný život. Jak jsem již uvedl dříve, pouze nemohu zvedat těžší věci a na chatě již nepřespávám. Ale to je asi tak to jediné.