Cukrovka/Diabetes a dobré jídlo

[Translate to Czech Republic - Czech:] bowl of muesli
Diabetická dieta a výživa

I jako pacient s diabetem na dialýze můžete mít ve svém jídelníčku chutné a výživné potraviny. Pokud víte, co vaše tělo potřebuje, víte, co jíst. A pokud si vyberete ty správné věci, může být váš život lepší. Několik jednoduchých změn v tom, co jíte, vám usnadní život s dialýzou a diabetem a umožní vám užívat si života naplno.

 

Stačí, když se budete držet pěti základních výživových doporučení, dodržovat několik jednoduchých rad ohledně příjmu sacharidů a pravidelně sledovat hladinu cukru v krvi.

Počítejte sacharidy

Hlavní funkcí sacharidů je ukládání energie v těle. Některé, jako například ty obsažené v cukru, se vstřebávají rychle, jiné složitější sacharidy se rozkládají déle a dodávají energii po delší dobu. Všechny potraviny obsahující sacharidy (např. chléb, obiloviny, těstoviny, rýže, škrobnatá zelenina, ovoce, džusy a mnoho dezertů bez cukru) zvyšují hladinu cukru v krvi, proto je důležité pečlivě řídit jejich příjem. Snažte se během dne jíst přibližně každé tři hodiny (jídla a svačiny). Svačina před spaním (s bílkovinami) pomůže stabilizovat hladinu cukru v krvi v noci!

Jako diabetik se musíte naučit rozpoznat, které potraviny obsahují sacharidy, a umět odhadnout jejich množství. Díky tomu bude celkové množství sacharidů, které sníte, vyvážené s vašimi léky a úrovní fyzické aktivity. Váš dietolog vás možná naučil systém zvaný počítání sacharidů, díky kterému budete mít příjem sacharidů pod kontrolou. 

Jsou nějaké potraviny, kterým bych se měl vyhnout?

Jedním z důležitých zdrojů sacharidů v naší stravě jsou obiloviny a výrobky z nich, jako je chléb, koláče nebo müsli. Pokud vám to hladina fosforu dovolí, vybírejte si vícezrnné výrobky (např. pšeničné a žitné), protože díky vysokému obsahu vlákniny jsou velmi syté, a protože jejich vstřebávání je pomalejší, zvyšují hladinu cukru v krvi pomaleji. Vhodnou volbou je také malé množství ovesných vloček.

Totéž platí pro čerstvou zeleninu, brambory, luštěniny, těstoviny, mléko a některé druhy ovoce. Všechny tyto potraviny mají nižší "glykemický index", tedy to, jak rychle a jak moc daná potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi. Vezměte však na vědomí, že některé velmi sladké ovoce, například hroznové víno, má glykemický index poměrně vysoký.

Zatímco v minulosti byl stolní cukr (sacharóza) pro diabetiky tabu, dnes je malé množství "baleného" cukru např. ve formě čokolády jako příležitostná pochoutka v pořádku. Sladkým nápojům a potravinám s vysokým obsahem cukru je stále lepší se vyhýbat, protože cukr se rychle vstřebává a může způsobit prudké zvýšení hladiny cukru v krvi.

Pamatujte si

  • sacharidy zvyšují hladinu cukru v krvi,
  • pečlivě kontrolujte svůj příjem a počítejte sacharidy,
  • místo sladkých nápojů volte vodu a bylinné nebo ovocné čaje v doporučeném množství,
  • jezte méně rafinovaných obilovin/cereálií a pokud je to možné, vybírejte si potraviny s nižším glykemickým indexem (GI).

Sledujte hladinu cukru v krvi

Cukrovka/Diabetes znamená, že se vám do krve dostává příliš mnoho cukru. Za normálních okolností je množství cukru v krvi kontrolováno hormonem zvaným inzulín, který produkuje slinivka břišní. Během trávení se mnoho potravin mění na cukr a dostává se do krevního oběhu. Inzulín pomáhá přesouvat cukr z krve do buněk, kde se využívá jako energie. Při cukrovce, protože buď není dostatek inzulínu, nebo vaše buňky na inzulín nereagují, není tělo schopno plně využít cukr v krevním řečišti. Pokud se neléčí, může tato vysoká hladina cukru v krvi neboli hyperglykémie vést až k diabetickému kómatu.

Jako diabetik byste si měl/a sám/a sledovat hladinu cukru v krvi pomocí domácího přístroje na monitorování hladiny cukru v krvi. Pokud jej nemáte, poraďte se o tom se svým lékařem. Tento jednoduchý test vám kdykoli ukáže, zda je vaše hladina cukru v krvi v přijatelném rozmezí. Váš lékař provede další test, který změří průměrnou hladinu cukru v krvi za období tří měsíců. Výsledky vám ukážou, jak dobře kontrolujete svou cukrovku.

Někdy cítím velkou žízeň...

Věděli jste, že nekontrolovaná vysoká hladina cukru v krvi může také zvýšit vaši žízeň? Nezapomeňte, že jako dialyzovaný pacient si musíte hlídat množství tekutin, které přijímáte. Konzumace příliš velkého množství tekutin vede k nadměrné hydrataci, která může mít negativní účinky na váš oběhový systém. Pokud si budete kontrolovat hladinu cukru v krvi a budete ji mít pod kontrolou, pomůže vám to zvládat žízeň a příjem tekutin. Váš dietolog vám doporučí konkrétní příjem tekutin pro vaši individuální situaci.

Potřebuji extra vitamíny?

Dobrý přísun vitamínů je pro pacienty s cukrovkou nezbytný, protože vitamíny mohou absorbovat některé škodlivé látky v krvi. Podívejte se na pět správných stravovacích návyků a užívejte ty vitamíny, které vám lékař výslovně doporučil.

Pamatujte si

  • pravidelně sledujte hladinu cukru v krvi.
  • vysoká hladina cukru v krvi způsobuje žízeň, snažte se ji dobře kontrolovat.
  • zkontrolujte si svůj příjem tekutin u svého dietologa nebo nefrologa.
  • pravidelné cvičení vám pomůže vyhnout se vysokým výkyvům cukru.
Související témata

Dialysis patients do have nutritional needs that are more special than those of other people.

 

The recipe library offers healthy recipes for dialysis patients.