Stravovací návyk č. 5

Dopřejte si vitaminy ve správném množství.

Vitaminy potřebujeme všichni. Jsou životně důležité pro naše zdraví a nemůžeme bez nich žít. Jsou nezbytné pro různé životní funkce, jako je štěpení energie, zajištění růstu či hojení. Většinu z nich si však tělo nedokáže samo v dostatečném množství vyrobit, proto je musíme přijímat z jídla nebo potravinových doplňků.

Proč se moje potřeby vitaminů liší?

Dialýza je filtrační proces, během něhož je odfiltrována také část vitaminů. To znamená, že určité množství vitaminů potřebujete znovu doplnit. Příjem vitaminů při běžném stravování však často nestačí. Proto jsou vitaminové doplňky obvykle nutností. Jaké jsou vaše individuální potřeby vitaminů a které vitaminové doplňky potřebujete vám doporučí váš lékař.

V obchodě nebo drogerii také prodávají vitaminové doplňky. Mohu si je zde nakoupit?

Neměli byste. A to ze dvou hlavních důvodů. Za prvé, pouze odborník vám může říci, jaké množství kterých vitaminů potřebujete právě vy. Za druhé, ne všechny vitaminy potřebujete doplňovat a s některými je třeba zacházet opravdu opatrně – jako například s vitaminem A, který se může v těle hromadit až na toxickou (jedovatou) úroveň, je-li užíván každodenně.

Které vitaminy jsou pro mě nejdůležitější?

Rozlišujeme vitaminy rozpustné v tucích a vitaminy rozpustné ve vodě. Obecně by měly být doplňovány vitaminy ve vodě rozpustné jako vitaminy skupiny B - B1, B2, B6, B12, dále kyselina listová, niacin, kyselina pantothenová, biotin a v menším množství také vitamin C. Zatímco lidé mají většinou představu, že megadávky vitaminu C jsou zdraví prospěšné, dialyzovaní pacienti by se měli nadměrnému přísunu vitaminu C za každou cenu vyhnout. Jejich tělo ho totiž štěpí na tzv. oxalát (šťavelan vápenatý), který se hromadí a ukládá v kostech a kloubech a způsobuje jejich bolestivost.

Na které vitaminy je třeba dát si pozor?

Jsou to vitaminy rozpustné v tucích, které mají tendenci se v těle ukládat. Tyto vitaminy – A, D, E a K by měly být doplňovány pouze, pokud lékař určí, že je to potřeba. To je další důvod, proč byste se měli vyvarovat vitaminových doplňků bez předpisu.

Pamatujte

  • ne všechny vitaminy je potřeba doplňovat
  • oproti všeobecnému mínění – příliš mnoho vitaminu C může být pro zdraví škodlivé
  • vyvarujte se volně prodejným vitaminovým doplňkům
  • požádejte vašeho lékaře, aby vám stanovil individuální potřebu vitaminů a doporučil správné vitaminové doplňky
Související témata

The recipe library offers healthy recipes for dialysis patients.

 

Váš cvičební program nemusí být tvořen vrcholnými sportovními výkony. Soustřeďte se na lehčí cviky