Stravovací návyk č. 1

Mění dialýza energetické potřeby mého těla?

Ano, je tomu tak. Dialýza je proces, který vyžaduje určité množství energie, a to je třeba připočítat k obvyklému množství potřebné tělesné energie. Váš lékař vám řekne, o kolik více energie potřebujete.

Co je pro mne nejlepším zdrojem energie?

Nejdůležitějším zdrojem energie pro vaše tělo by měly být sacharidy. Jejich hlavní funkcí je ukládání energie v těle. Existují v různých formách. Jednoduché sacharidy, jako je například cukr, kterým si sladíme kávu či čaj, se velmi rychle rozkládají a vstřebávají do krevního řečiště, takže mohou způsobit rychlý vzestup hladiny krevního cukru. Jiné, tzv. složité sacharidy, potřebují k rozložení a vstřebání více času a poskytují tak tělu energii po daleko delší dobu. Nalezneme je např. v těstovinách, rýži, žitném chlebu či dalamáncích nebo v různých druzích ovoce a zeleniny.

Jsou tuky dobrým zdrojem energie?

Tuky jsou v mnoha zemích na světě pokládány za škodlivý zdroj energie - stále však zůstávají tím nejúčinnějším. Tuky mají také řadu dalších důležitých úkolů: podílejí se např. na budování zdravých buněk těla či napomáhají vstřebávání vitaminů. Nejlepší zdroje zdravých tuků pro vás i vaše srdce jsou potraviny bohaté na tuk a oleje – např. tučné ryby (losos, makrela, tuňák), oleje (řepkový, slunečnicový, olivový) a roztíratelné tuky. Pokud je pro vás obtížné přibrat na váze, nebojte se tučných pokrmů a přidejte si do jídla více oleje.

Proč jsou bílkoviny důležité pro mé tělo?

Dalším zdrojem energie jsou bílkoviny (proteiny). Jsou velmi důležitou součástí našich buněk a v těle plní různé funkce. Bílkoviny najdeme především v mase, rybách, vejcích, mléce a mléčných výrobcích, v bramborách a sójových výrobcích.

Jsem diabetik. Platí pro mě v mém případě nějaká zvláštní doporučení?

Vzhledem k vašemu diabetu (cukrovce) je potřeba, aby byl přísun sacharidů stále kontrolován, a to zejména z důvodu vyrovnané hladiny glukózy v krvi.
Všechny sacharidy, které potraviny obsahují (včetně chleba, cereálií, těstovin, rýže, zeleniny s obsahem škrobu, ovoce, džusů a mnoha dezertů), totiž hladinu glukózy v krvi zvyšují. Vaše léky by proto měly být předepsány v souladu s celkovým množstvím sacharidů, které denně přijímáte, a také s ohledem na vaši fyzickou aktivitu. 

Většinou nemám příliš hlad. Jak to mohu změnit?

Sníženou chuť k jídlu má mnoho dialyzovaných pacientů. Avšak i když nepociťujete potřebu jíst, myslete na to, že byste měli sníst tři hlavní jídla a dvě svačiny denně. Energii opravdu potřebujete.

Zde je několik jednoduchých tipů, jak si můžete zvýšit chuť. Do sladkých jídel si například přidávejte trochu skořice. Chuť k jídlu rovněž přirozeně stimuluje máta. Prospěšná je i fyzická aktivita. Zkuste si vyjít na procházku nebo si doma udělejte několik jednoduchých cviků. Cvičení vám zlepší náladu a povzbudí vaši chuť k jídlu.

Co mám dělat, když cestuji nebo pobývám déle mimo domov?

Pokud cestujete nebo odcházíte z domova na delší dobu, vezměte si s sebou vhodné jídlo. Vysoce energetické svačiny jako např. sendviče s vajíčky, sýrem a šunkou budou také výborným energetickým doplňkem vašich tří hlavních jídel. To platí také pro váš dialyzační den – zkuste se nasvačit během první hodiny dialýzy!

Pamatujte:

  • vaše tělo potřebuje mnoho energie, aby dobře fungovalo
  • denně jezte 3 hlavní jídla a 2 svačiny
  • fyzická aktivita zvyšuje vaše energetické potřeby
  • pokud potřebujete přibrat na váze, přidejte do vašeho jídelníčku více tučnějších pokrmů
  • zkuste zůstat aktivní, pohybujte se na čerstvém vzduchu a udržujte si dobrou náladu
Související témata

It is very important that you keep your liquid intake under control, simply because liquids are being retained by your body.

The recipe library offers healthy recipes for dialysis patients.