Pohyb

Starší pár na kolech
Jak vám může cvičení pomoci

Pravidelné cvičení má řadu přínosů. Nejenže má pozitivní účinek na tělo, ale také podporuje zdravější životní styl. Díky pravidelnému cvičení budete mít více energie a větší pocit kontroly nad vlastním životem. Cvičení pozitivně ovlivňuje váš krevní tlak a může také zabránit problémům se srdcem.

Fyzická aktivita posiluje svaly a zlepšuje ohebnost kloubů. Ulehčí se vám vykonávání každodenních činností. Budete-li flexibilnější, zlepší se také vaše rovnováha. Vše, co je potřeba udělat, je investovat trochu svého času. V každém případě byste se před zahájením jakéhokoli cvičebního plánu měli poradit se svým lékařem. Zeptejte se ho, zda vám může doporučit nějaké konkrétní cviky, nebo zda byste se měli vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a typu cévního přístupu některým aktivitám vyhýbat.

Přínosy cvičení:

  • Zlepšení zažívání
  • Více energie
  • Lepší spánek
  • Nižší hladina cholesterolu
  • Snížení stresu
  • Snížení rizika srdečního onemocnění

Cvičení může také zvýšit vaši chuť k jídlu a pomoci vám načerpat důležitou energii, které vaše tělo potřebuje. O energii zjistěte více v sekci Vaše výživa, kterou jsme pro vás připravili.

Co je vždy prospěšné

Váš cvičební program nemusí být tvořen vrcholnými sportovními výkony. Tím byste své tělo až příliš zatěžovali. Soustřeďte se místo toho na lehčí formy cvičení.

Nejužitečnějším druhem cvičení je lehké posilování, který byste měli provádět pravidelně. Posilování šetrně aktivuje svalstvo. Vaše svaly budou rovnoměrně sílit a začnou lépe podpírat kosterní systém.

Tento druh cvičení redukuje množství tělesného tuku, snižuje krevní tlak a má pozitivní efekt na hladiny krevního tlaku a cholesterolu. Cvičení z dlouhodobého hlediska také posiluje imunitní systém. Ohledně vhodného druhu a intenzity cvičení se poraďte se svým týmem NephroCare. Zde pro vás máme několik tipů do začátku:

Gymnastika

Každý den můžete začít 10 minutami klasického gymnastického cvičení – kroužením pažemi, otáčením trupem, jednoduchým zvedáním nohou nebo během na místě. Díky tomu se vám rozproudí krev v žilách, jakmile vstanete z postele. Zlepší se také vaše koordinace a pohyblivost a po celý zbytek dne se budete cítit fit!

Jízda na kole

Jízda na kole a chůze jsou činnosti, které můžete provádět tak dlouho a tak často, jak jen budete chtít. Navíc společně se svými přáteli či blízkými!

Plavání

Pro pacienty na dialýze je velmi vhodné plavání a pohybové cvičení pod vodou. Posílí se tím téměř všechny svaly v těle a navíc se udržují v kondici i klouby a kosti.

Každodenní pohyb

Své každodenní vyřizování můžete pojmout jako příležitost k udržování kondice. Nečekejte na výtah a běžte po schodech, do obchodů se vydejte pěšky nebo na kole. Je to dobré pro životní prostředí i pro vás. Krátká procházka před spaním vám vyčistí hlavu a podpoří kvalitu spánku.

Sledujte svůj příjem tekutin

Při cvičení se snadno zpotíte, což ovlivní váš příjem tekutin. Na téma množství přijímaných tekutin se vždy poraďte s nutričním terapeutem. Více informací o příjmu tekutin naleznete v sekci Vaše výživa.

Související témata

The recipe library offers healthy recipes for dialysis patients.