Stravovací návyk č. 4

Pozorně sledujte svůj příjem fosforu a nezapomínejte užívat vazače fosfátů

Fosfor je prvek nepostradatelný pro naše tělo. Je důležitý pro zdravé kosti a zuby, napomáhá svalové aktivitě. Stejně jako pro draslík však platí – je-li fosforu příliš mnoho, není to pro vaše zdraví příznivé.

Dobrá. Jak se tedy mohu fosforu vyhnout?

Je třeba říci, že nenajdeme dietu, která by vůbec neobsahovala fosfor. Fosfor je totiž velmi úzce propojen s bílkovinami. Ty plní v těle nesmírně důležité funkce, například pomáhají budovat svaly. Vysoký obsah bílkovin, a tedy i fosforu mají například mléčné výrobky.

Bílkoviny si naše tělo neumí vytvořit samo. Jejich tvorba je výhradně závislá na příjmu ze stravy, proto je pro vás velmi důležité, abyste se nevyhýbali pokrmům obsahujícím fosfor – zejména masu a rybám. Dobrou radou, jak můžete udržovat hladinu fosforu pod kontrolou, je se co možná nejvíce vyhýbat polotovarům a rychlému občerstvení. Mnoho potravinářských přídatných látek, tzv. „éčka”, má vysoký obsah fosforu.

KódNázevPoužití
E 338 Kyselina fosforečná nealkoholické nápoje, sýry, tuky, margaríny
E1442 Hydroxypropylškrobový difosforečnan mléčné výrobky, zmrzliny
E 343 Forforečnan hořečnatý přídavek do potravin jako zdroj hořčíku
E 450 Difosforečnany masné výrobky, kypřicí látka, tavicí sůl, regulátor kyselosti
E 452 Trifosforečnany masné potraviny
E 452 Polyfosforečnany masné výrobky, kypřicí látka, stabilizátor
E 442 Amonné soli fosfatidových kyselin kakaové a čokoládové výrobky
E 340 Fosforečnany draselné masné výrobky, sypké směsi pro výrobu nápojů
E 339 Fosforečnany sodné tavené sýry, sypké směsi pro výrobu nápojů

Co mám nakupovat a jak mám vařit?

Všichni jsme si zvykli běžně nakupovat polotovary, hotová jídla či pokrmy z rychlého občerstvení. Pokud se jim potřebujete vyhnout, nakupujte zásadně čerstvé potraviny a vařte si sami. Vařením sice strávíte o něco více času, zato si však připravíte čerstvé a plnohodnotné jídlo, na kterém si pochutnáte – namísto pouhého ohřívání jídla či otevření obalu.

Balené pečivo a moučníky se například vyrábí ze sušeného mléka, které obsahuje mnoho fosforu. Vám stačí jednoduchý trik, jak si můžete připravit zdravý dezert s výrazně nižším množstvím fosforu: místo mléka smíchejte 1/3 smetany a 2/3 vody.

Dalším příkladem jsou párky. Víte, že ne všechny párky obsahují přidaný fosfor? Kupujete-li čerstvé párky v prodejně u pultu, zeptejte se na ně! Zde je také naše další rada - při pečení používejte místo prášku do pečiva jedlou sodu nebo kypřicí prášek bez fosfátu.

Pomáhají mi léky, které kvůli fosforu užívám?

Jestliže vám váš lékař předepsal vazače fosfátů, je to skutečně ta nejlepší cesta, jak si svůj příjem fosforu hlídat. Kdykoli jíte něco, co má vysoký obsah fosforu, vezměte si své vazače fosfátů, a to přímo v průběhu jídla. Užívejte je vždy podle předpisu vašeho lékaře – jinak nebudou fungovat.

Pamatujte

  • nevyhýbejte se fosforu, ale naučte se s jeho příjmem „hospodařit”
  • vyměňte hotová jídla za čerstvá
  • kupujete-li si polotovary nebo konzervy, vyhněte se těm s „éčky”
  • vždy užívejte během jídla vazače fosfátů, které vám předepsal váš lékař
Související témata

Vitamins are essential for functions such as energy, growth and repair.

The recipe library offers healthy recipes for dialysis patients.