Na prvním místě je u nás vždy pacient a péče o něj

Práce lékařů a sester na dialyzačních střediscích je plná výzev a příležitostí k osobnímu i profesnímu rozvoji. Nespočívá pouze v každodenní rutině, ale přináší také jedinečnou možnost okusit práci z mnoha dalších odborností. Nefrologie je jednoznačně obor s velmi širokým záběrem. A právě nyní společnost Fresenius Medical Care provozující rozsáhlou síť dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí po celé České republice hledá nové posily do týmu lékařů a sester.  Hana Kubánková, která má na starosti tento tým a provoz sítě dialyzačních středisek nám k tomu řekla více.

V čem spatřujete hlavní rozdíly mezi prací na dialýze a v běžném nemocničním provozu?

Rozdíl je to skutečně významný. Dialyzační střediska jsou narozdíl od nemocničních lůžkových oddělení otevřena maximálně šest dnů v týdnu a nejedou na 24hodinový provoz. Zaměstnanci tak mají vždy prostor na klidný spánek doma, a to považují za významné plus. Stejně tak oceňují i moderní zázemí nejen pro pacienty, ale i pro zaměstnance, které je na vysoké úrovni. Pečlivě dbáme také na kvalitu a čistotu oblečení našeho personálu na střediscích. Významný rozdíl je i v počtu pacientů, o které je třeba se starat, což přináší více klidu na práci, ale i možnost si třeba v klidu vypít kávu. Samozřejmě ale i na dialýze je mnoho stresových okamžiků, kdy se personál dostává pod tlak a je třeba rychle a efektivně jednat.    

Proč bych měl jít pracovat právě pro společnost Fresenius Medical Care?

Naše společnost má ve své zaměstnance a jejich práci velikou důvěru. Stejně tak jako v procesy, které jsou v naší společnosti standardizovány a splňují podmínky certifikace kvality. Nabízíme široké spektrum benefitů v našem systému cafeterie, ať už je to týden dovolené navíc, vysoká hodnota stravenek, podpora vzdělávání v cizím jazyce, příspěvky do penzijního připojištění, přes jesle nebo mateřskou školu pro mladé maminky až po příspěvky na sport, dovolenu, relaxaci či drobné chirurgické zákroky. To, že práce pro naši společnost zaměstnance neustále naplňuje a dokáže je zaujmout, svědčí i skutečně vysoký počet lidí, kteří zde pracující i desítky let.

Co očekáváte od nového zaměstnance?

Na prvním místě je u nás vždy pacient, péče o něj a jeho bezpečí. Proto i od našich zaměstnanců očekáváme maximální zodpovědnost. Důležité je také, aby se jednalo o týmového hráče. Práce na dialýze je týmová práce a všichni taháme za stejný konec. Za důležitou vlastnost považuji i loajalitu vůči společnosti. Pacienti na nás spoléhají a většina z nich je na dialýze doživotně závislých. Jsme tak trochu jejich druhá rodina.

Jak pomáháte zaměstnancům v jejich profesním růstu?

Naše společnost poskytuje zaměstnancům možnost dalšího vzdělávání. Praktické sestře pomůžeme stát se všeobecnou sestrou, lékařům poskytujeme prostor pro přípravu na atestaci. Jak jsem již zmiňovala, podporujeme vzdělávání v cizím jazyce, ale i celoživotní vzdělávání lékařů, aktivní i pasivní účast na českých i mezinárodních kongresech a dalších akcích spojených s udržováním či rozšiřováním odbornosti. Hledáme-li primáře či vrchní sestru, vždy tak děláme v první řadě ve vlastních řadách.