Vloni v březnu přišel do mosteckého dialyzačního střediska NephroCare pan František Mejtzký, kterému bylo diagnostikováno chronické selhání ledvin, a od té doby sem pravidelně dochází na dialýzu. To by nebylo nic neobvyklého, kdyby k selhání jeho ledvin nedošlo v důsledku hypertenze neboli vysokého krevního tlaku. Navíc pan Mejtzký trpí ischemickou chorobou srdeční a aterosklerózou. Před časem prodělal infarkt myokardu. Jeho zdravotní stav tak není vůbec ideální, a proto nás zajímalo, jak to všechno zvládá a jak se mu daří skloubit jeho zdravotní potíže a pravidelné docházení na dialýzu s jeho osobním životem.
Kdybych býval věděl…

Vaše ledviny selhaly v důsledku vysokého krevního tlaku, jak dlouho jste hypertenzí trpěl?
Lékaři mi diagnostikovali vysoký krevní tlak asi před sedmi lety a vloni v důsledku toho došlo u mě k selhání ledvin. Od března jsem pak začal pravidelně docházet na dialyzační středisko.
Přišel jste na to, že trpíte hypertenzí hned nebo jste nějakou dobu nevěděl, že ji máte a neléčil ji?
Podle informací od lékařů jsem musel mít vysoký krevní tlak již mnohem dříve, ale nevěděl jsem o tom. Nedokážu říct, jak dlouho to bylo, protože jsem na sobě nepozoroval žádné varovné příznaky.
Když vám opakovaně naměřili vysoký krevní tlak, užíval jste léky pravidelně nebo pouze někdy?
Musím se přiznat, že v léčbě jsem nebyl úplně důsledný, určitě jsem si někdy léky zapomněl vzít. Nevěděl jsem, že pravidelné užívání léků je tak důležité, a tlak jsem si doma nekontroloval.
Když vám opakovaně naměřili vysoký krevní tlak, užíval jste léky pravidelně nebo pouze někdy?
Musím se přiznat, že v léčbě jsem nebyl úplně důsledný, určitě jsem si někdy léky zapomněl vzít. Nevěděl jsem, že pravidelné užívání léků je tak důležité, a tlak jsem si doma nekontroloval.
Měl někdo z vašich rodičů vysoký krevní tlak?
Právě, že u nás v rodině nikdo vysoký tlak neměl, ani jeden z mých rodičů, ani moji sourozenci.
Jaké další potíže kvůli hypertenzi máte a co vše vám tato nemoc způsobila?
Je toho hodně. Neléčený vysoký tlak mi postupně začal ničit cévy. Nakonec, také infarkt myokardu, který jsem prodělal, je důsledkem kornatění tepen. Nyní už musím být hodně opatrný, pravidelně si měřit tlak, nesolit a brát léky na tlak, aby to neodnesly ještě i nohy. Znám případy, že pacienti i přijdou o prsty u nohou, když se jim céva ucpe.

Kdy jste prodělal infarkt myokardu a jak to probíhalo?
Infarkt myokardu jsem prodělal v roce 2008. Průběh nebyl v mém případě nějak dramatický. Začalo to bolestí na hrudi. Byl jsem urychleně převezen do Ústecké krajské nemocnice, kde se o mě postaral primář Červinka, kterému budu děkovat celý život. Přeji mu hodně úspěchu v práci a hodně zdraví. Platí, že když se dostanete na specializované pracoviště do hodiny od prvních bolestí, máte velkou šanci, že se vyléčíte bez velkých následků. Chce to prostě přijet včas. Musím říci, že po léčbě se mi hodně ulevilo.
Co byste vzkázal lidem trpícím hypertenzí, kteří si svůj krevní tlak nehlídají a neužívají léky?
Že rozhodně dělají velkou chybu, pokud neužívají předepsané léky na vysoký krevní tlak nebo si jej pravidelně nekontrolují. Kdyby totiž dodržovali pokyny lékaře a brali to opravdu vážně, mohli by být bez problémů. Já jsem to bohužel nedokázal a tělo mi to vrátilo i s úroky. Důležité je také na nemoc včas přijít, a pokud nemám tlakoměr doma, tak si občas nechat změřit tlak u lékaře.
Co se u vás změnilo po nástupu na dialýzu?
V podstatě mohu žít jako předtím - například jezdit na chalupu. Musím ale ocenit, že je to především díky ochotě veškerého personálu v mosteckém dialyzačním středisku, jmenovitě bych rád poděkoval panu doktorovi Lukášovi za jeho starost o nemocné lidi. I všichni ostatní se snaží vždy vyjít vstříc mým potřebám. Péče o pacienty je zde opravdu velice dobrá.
Řekněte nám, prosím, něco o sobě - kde pracujete, nebo jste pracoval, jaké máte koníčky, záliby, čím se zabýváte. Jak vás rodina podporuje v boji s vaší nemocí?
Pracoval jsem ve stavebnictví, ve vedení hnědouhelných dolů Ležáky, pak na Krajské inženýrské organizaci – středisko Most. Na dole Šmeral jako vedoucí údržby elektrických lokomotiv a LH vozů. Zajišťoval jsem výstavbu mostecké nemocnice, centrálního skladu „Domácích potřeb“ na dole Dukla u Teplic, pak také výstavbu skladu ovoce Most (pod Vtelenským kostelem), výstavbu žampionárny a hotelu ve Svinčicích … Mým hlavním koníčkem je ale chalupa v Hřensku. Zde trávím spoustu času - chodím na houby, na procházky v krásné přírodě Českosaského Švýcarska. Je mi 78 let, nyní v červenci mi bude 79 let, jsem ženatý a mám syna, moje rodina se o mě stará naprosto úžasně, záleží jim na mně a mně zase záleží na nich.
Děkujeme za rozhovor.
Zdroj: NephroCare Péče pro mne, 10. vydání jaro/léto 2015