Detail

Kolínská dialýza slaví významné jubileum

Pětatřicáté výročí si v těchto dnech připomíná dialyzační středisko Fresenius NephroCare v areálu Nemocnice Kolín. Život zachraňující léčbu poskytuje pacientům, kterým selhaly ledviny, z celého kolínského okresu již od prosince 1986.

Dialyzační středisko bylo zprvu součástí interního oddělení nemocnice a nabízelo čtyři dialyzační lůžka v prostorách původně vyhrazených pro telefonní ústřednu. Již v té době zde jako zástupce vedoucího pracoval stávající primář dialýzy MUDr. Pavel Moučka. O šest let později, v dubnu roku 1992, bylo slavnostně otevřeno v areálu kolínské nemocnice nové samostatné dialyzační středisko, které nabízelo celkem deset chronických lůžek a jedno akutní dialyzační lůžko. V červenci 2006 přešlo dialyzační středisko pod společnost Fresenius Medical Care a dialýza se stala součástí celosvětové sítě NephroCare. V srpnu 2015 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce. V nově zrekonstruovaných
a rozšířených prostorách střediska našlo místo celkem 24 dialyzačních lůžek. Modernizací prošla čekárna a šatny včetně sociálního zařízení. Vznikly nové moderní prostory pro ošetřující zdravotnický personál a technické pracovníky a velké klimatizované skladové prostory.

Díky zázemí předního poskytovatele dialyzační péče v České republice mají dnes kolínští pacienti k dispozici nejmodernější technologie a vysoký komfort – mohou sledovat televizi, využít wi-fi připojení k internetu, své obtíže mohou diskutovat s psycholožkou nebo sociální pracovnicí, pro otázky kolem jídelníčku a pitného režimu je jim k dispozici nutriční terapeutka.