Detail

Jste stále unaveni? Možná máte anémii

Máte někdy pocit, že nemáte energii, jste unavení a bez nálady, nic se vám nechce a večer byste zalehli nejradši hned po setmění? Nemusí se jednat o nic zásadního a třeba jen procházíte nějakým stresovým obdobím nebo jste přetížení. Pokud ale na sobě tyto příznaky pociťujete delší dobu, měli byste zbystřit! Může se jednat o anémii neboli chudokrevnost.

Anémie vzniká, když máte nedostatek červených krvinek. Červené krvinky přenášejí kyslík krví z plic do ostatních částí těla, čímž poskytují buňkám energii, kterou potřebujete pro každodenní aktivity. Hlavními příznaky anémie jsou bledost, pocit únavy, snížení energie a nechutenství. Někdy přistupují potíže se spánkem a vaše myšlení může být zastřené. Chudokrevní lidé také často trpí pocity závratí nebo bolestmi hlavy a bušením srdce. Celkově se člověk cítí slabý a jeho psychický stav není zrovna na výši.

Jak poznám, že mám anémii?

Ne každý člověk s anémií má příznaky. Pravidelná preventivní prohlídka u lékaře by však měla tuto nemoc odhalit díky vyšetření krve, kde zkoumáme hladinu krevního barviva hemoglobinu. To je součástí červených krvinek, a právě ono je nosičem kyslíku v těle. Pokud je vaše hladina hemoglobinu nižší, než je dolní hranice normálního rozmezí (120 g/l pro ženy a 135 g/l pro muže), je pravděpodobné, že máte anémii. V tomto případě vás lékař vyšetří, aby zjistil přesnou příčinu anémie a připravil vhodný léčebný plán.

Jaké mohou být nejčastější příčiny anémie?

  • Nevhodná strava chudá na železo, vitamín B12 či kyselinu listovou
  • Dlouhodobé ztráty krve, např. u vředové choroby žaludku nebo onemocnění střev
  • Nádorové onemocnění kostní dřeně, kdy zhoubné bujení utlačuje krvetvorbu
  • Chronické onemocnění ledvin, kdy se netvoří hormon erytropoetin potřebný pro krvetvorbu

„Když má pacient nevysvětlitelnou anémii, je vždy důležité zkontrolovat i ledviny. Může totiž jít o indikátor, že s ledvinami není něco v pořádku. Zvláště důležité je to u lidí, kteří mají zároveň diabetes nebo vysoký krevní tlak,“ upozorňuje MUDr. Roman Štilec, Ph.D., primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Pardubicích, a dodává: Naše ledviny totiž produkují hormon zvaný erytropoetin, který v kostní dřeni iniciuje krvetvorbu. Pokud v těle tento hormon chybí, vzniká anémie.“