Detail

Fresenius Medical Care je již 25 let plný zajímavých příběhů

Společnost Fresenius Medical Care si v letošním roce připomíná své pětadvacáté výročí. V České republice provozuje pětadvacet dialyzačních středisek. A již pětadvacet let navštěvuje dialyzační středisko Fresenius NephroCare v Příbrami pan Vladimír. Pro něj a sta tisíce dalších vytváří Fresenius Medical Care budoucnost, kterou stojí za to žít.

Před 25 lety

Čtyřiašedesátiletý pan Vladimír začal navštěvovat příbramskou dialýzu v roce 1996. Bylo to právě v roce, kdy zde za plného provozu probíhala rozsáhlejší přestavba a navyšovala se kapacita lůžek. Tehdy dialyzační středisko s celkem dvanácti lůžky provozoval Závodní ústav národního zdraví uranového průmyslu. „Bylo to všechno ráz na ráz. Ledviny mi selhaly náhle bez předchozího varování, a tak jsem se zcela nečekaně ocitl na dialýze. Samozřejmě to byla pro mě obrovská změna začít chodit třikrát týdně na dialýzu. Ale pokud člověk tu skutečnost příjme, neuvažuje nad tím, jak by mohl žít, kdyby se to bývalo nestalo,“ vzpomíná pan Vladimír na období před pětadvaceti lety, kdy došlo v jeho životě k zásadnímu zlomu.

Dialyzační luxus

O deset let později přešlo příbramské dialyzační středisko pod společnost Fresenius Medical Care. Díky tomu prošla dialýza celkovou obměnou technického vybavení a mohla začít nabízet svým pacientům ty nejnovější a nejmodernější léčebné metody. „Když jsem začal docházet na dialýzu, přístrojové vybavení bylo zastaralé a prostory stísněné. Dnešní stav bych nazval dialyzačním luxusem,“ doplňuje pan Vladimír. Ten tráví čas na dialýze převážně odpočinkem, občas se dívá ne televizi nebo si čte beletrii. V podstatě si sem chodí odpočinout a nabrat síly na to, čím vyplňuje takřka veškerý svůj volný čas. Pan Vladimír je totiž kameník, sochař a malíř v jedné osobě.

Životní změna

K profesi sochaře a kameníka jej přivedla spolupráce s Olbramem Zoubkem při restaurování zámku v Litomyšli v roce 1982. Začal navštěvovat hodiny kreslení na Lidové konzervatoři v Praze, pracoval v kamenické dílně v Praze na Pankráci i v kamenické huti pod Karlovým mostem. Pro Státní památkový ústav restauroval řadu významných kamenných památek po celé České republice – například Staroměstskou radnici, Loretu nebo gotická okna na hradě Točník. Jeho restaurátorskou kariéru předčasně ukončilo před pětadvaceti lety selhání ledvin.

„Zrušil jsem všechny zakázky. Ale dialýza mě vlastně posunula dál – pomohla mi ve vlastní tvorbě. Začal jsem tvořit kamenné sochy a před šesti lety, když jsem začal pociťovat problémy s rukama, jsem přešel z kamene na hlínu,“ říká pan Vladimír, který se při své tvorbě věnuje především figurám. Ani dnes, po pětadvaceti letech na dialýze, se jeho vášeň pro umění nijak nezměnila: „Mnohdy mi ta dialýza i vyhovuje, protože si zde odpočinu a při návratu domů mám ještě dostatek energie na další tvorbu. Dialýza se vlastně stala součástí mého života a přestal jsem jí zcela vnímat.“ Lidem, které čeká dialyzační léčba vzkazuje, aby tuto životní změnu tolik neprožívali a naučili se s ní žít: „Kámen vyžaduje čas a trpělivost a s dialýzou je to úplně stejné.“

Pan Vladimír doposud vytvořil přes 220 děl, ale svou prací se nerad chlubí, a tak je vystavuje v podstatě jen pro potěšení své a svých přítel na zahradě domu, kde žije.

Společné výročí

Stejně jako společnost Fresenius Medical Care, i pan Vladimír má v letošním roce své pětadvacetileté výročí. Je tomu 25 let, co začal pravidelně docházet na dialýzu. Před patnácti lety se pak poprvé mohl setkat i se standardy péče a kvality, které do jeho dialyzačního střediska přinesla právě společnost Fresenius Medical Care. „Ani si nedovedu představit, kolik oborů je třeba skloubit dohromady, aby vznikl tak úžasný přístroj jako je ten dialyzační. Je to o týmové práci, profesionalitě a důslednosti. A já vím, že společnost Fresenius Medical Care bere svou práci a poslání vážně. Přeji ji k jejím pětadvacetinám, aby nepolevila ze svých standardů a aby vše fungovalo tak dobře i nadále,“ vzkazuje pan Vladimír, a my mu za to moc děkujeme!