Detail

Dialyzační středisko ve Vysokém Mýtě slaví 5 let od svého vzniku

V roce 2018 otevřela společnost Fresenius Medical Care zbrusu nové dialyzační středisko ve Vysokomýtské nemocnici. Je to již 5 let, co poskytuje péči pro pacienty s onemocněním ledvin.

Středisko bylo nově vybudováno na místě bývalých chirurgických sálů. Jedná se tak o jedno z nejmodernějších dialyzačních středisek v České republice. Disponuje deseti lůžky ve větším sále a jedním v menším sále. Je zde k dispozici komfortní zázemí pro pacienty i personál a samozřejmě nejmodernější technologie – hemodialyzační přístroje umožňující pokročilou a bezpečnou léčbu chronického selhání ledvin, speciální zařízení na měření tělesného složení pacienta nebo vodárna pro přípravu ultračisté vody. Součástí střediska je také nefrologická ambulance s čekárnou.

Středisko pečuje o třicet dialyzovaných pacientů. Do nefrologické poradny dochází kolem 500 pacientů, které sem posílají všichni praktičtí lékaři, internisté a diabetologové z Vysokého Mýta a Chocně. Počet dialyzačních výkonů každým rokem narůstá, za posledních pět let to bylo přes 15 tisíc dialyzačních výkonů. Úspěšně je zde zaběhlý také transplantační program. „Během období pandemie se téměř dva roky netransplantovalo, i přesto máme již šest odtransplantovaných pacientů,“ říká primářka dialyzačního střediska Fresenius Medical Care ve Vysokém Mýtě, MUDr. Lucie Zachařová. Středisko spolupracuje v této oblasti s Fakultní nemocnicí v Hradci Králové a také s pražským IKEM.

„Od otevření střediska jsme urazili velký kus cesty, zvládli jsme pandemii onemocnění COVID-19 a všechny omezení s tím spojená. Středisko je perfektně zaběhlé,“ popisuje primářka dialyzačního střediska Fresenius Medical Care ve Vysokém Mýtě, MUDr. Lucie Zachařová, a dodává: „Stále zvyšujeme své kapacity. Převzali jsme péči o pacienty z Hamzovy léčebny v Luži (rehabilitační ústav) i ambulantní péči o pacienty z okolí. Nabízíme možnost péče pacientům z Litomyšlska, kteří byli zvykově odesíláni do Svitav.“