Detail

Dialyzační středisko v Karlových Varech si připomíná významné výročí

Dialyzační středisko v Karlových Varech, které se stará o pacienty se selhanými ledvinami, a naleznete jej v budově H Karlovarské krajské nemocnice, si letos v červenci připomíná významné výročí. Již 15 let funguje pod hlavičkou celosvětové sítě Fresenius Medical Care.

Na ploše 900 m2 mají pacienti z celého karlovarského regionu i lázeňští hosté využívající služeb Prázdninové dialýzy k dispozici ve velkém sále celkem osmnáct míst pro chronickou dialýzu a další dvě lůžka jsou v menších sálech pro infekční pacienty a akutní případy. Středisko rovněž zajišťuje akutní program pro nemocnici, a to v rámci oddělení ARO. Nebývalo to tak ale vždy. Když středisko v roce 1986 začínalo, staralo se v budově číslo 50 karlovarské nemocnice o dva pacienty. O rok později jich bylo již třináct a jejich počet rychle narůstal. Kapacita prostorů se pro zajištění kvalitní péče všem pacientům ukázala jako nedostatečná, a bylo tedy nutné hledat nové prostory. Ty se našly právě ve stávající nemocniční budově, kde středisko sídlo od roku 2014.

Dnes se dialyzační středisko, které od července 2008, tedy již patnáct let, provozuje společnost Fresenius Medical Care, stará o desítky pacientů nejen z Karlových Varů. Společnost Fresenius Medical Care v rámci Karlovarského kraje provozuje i další dialýzy, a to v Mariánských Lázních a Sokolově. Celkem se v karlovarském regionu stará o 280 pacientů v chronickém dialyzačním programu a o více než 4 400 pacientů v rámci ambulantní péče v nefrologických ambulancích.

„Karlovarské středisko zajištuje dialyzační léčbu, nefrologickou poradnu a konsiliární činnost včetně akutních dialýz nejen pro obyvatele Karlovarska, ale i pro hosty místních lázní a lázní Jáchymov (pokud to kapacita střediska dovoluje). Pacienti, kterým selhaly ledviny, mají k dispozici klinickou psycholožku, sociální pracovnici a nutriční terapeutku,“ doplňuje MUDr. Dagmar Fričová, primářka dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Karlových Varech.