Detail

Dialýza ve Střešovicích slaví 50 let!

Střešovické dialyzační středisko slaví v letošním roce padesáté výročí. Pacienti se selháním ledvin se zde léčí již od roku 1972, kdy tu byla provedena první dialýza, tedy mimotělní čištění krve pomocí speciálního přístroje (umělé ledviny).

Dialyzační středisko bylo od počátku součástí vojenské nemocnice, a tak si jeho lékaři vyzkoušeli i první polní dialýzu a dialýzu provedenou v dopravním prostředku. Dialyzační středisko dnes naleznete v pavilonu A8 Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze 6 a nejprve bylo součástí III. Interního oddělení ÚVN, později pak Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN. V roce 2008 bylo pracoviště převzato stávajícím provozovatelem, společností Fresenius Medical Care, a zařadilo se tak do mezinárodní sítě dialyzačních středisek NephroCare.

Střešovické dialyzační středisko disponuje celkovou kapacitou deset lůžek. Provádí se zde očišťování krve jak pacientům chronicky dialýzovaným, tak i akutním pacientům hospitalizovaným v ÚVN. „Pacientům nabízíme vysoký komfort – mohou sledovat televizi, využít wi-fi připojení k internetu, své obtíže mohou diskutovat s psycholožkou nebo sociální pracovnicí, pro otázky kolem jídelníčku a pitného režimu je jim k dispozici nutriční terapeutka,“ říká MUDr. Karel Petrů, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Praze 6 – Střešovicích, který pečuje o pacienty společně s vrchní sestrou Blankou Malcovou.