Detail

Diabetes může vážně ohrozit naše ledviny

Každoročně si 14. listopadu připomínáme Světový den diabetu vyhlašovaný Světovou zdravotnickou organizací a Mezinárodní diabetickou federací. Ne jinak je tomu i v letošním roce. Diabetes nebo také cukrovka je chronické onemocnění, které má vliv na mnoho životních funkcí a orgánů, a to včetně našich ledvin.

V České republice trpí diabetem téměř desetina populace a každý rok přibývá zhruba deset tisíc nemocných. (1) Ne nadarmo jej řadíme mezi takzvané civilizační choroby, tedy onemocnění, která přímo souvisí s našim moderním způsobem života. Mezi významné rizikové faktory rozvoje onemocnění patří nadváha a obezita (zejména hromadění tuku v oblasti břicha), nedostatek pohybu a nezdravé stravování. (2) Pokud diabetes není léčen nebo je léčen nedostatečně, může vést k poškození některých tkání, především ledvin, očí, periferních nervů a cév.

„Že diabetes může poškozovat cévy a urychlovat proces aterosklerózy je vcelku známým faktem. Ne často si však lidé uvědomují, že cévami jsou protkány také životně důležité orgány a ty rozhodně déletrvající diabetes nevynechává. Typickým příkladem jsou ledviny. Orgán, bez kterého nelze žít,“ upozorňuje MUDr. Tomáš Zahradníček, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Hlinsku, a dodává: „Diabetes může poškodit krevní cévy v ledvinách, a tím zásadně ovlivnit jejich funkci. Ledvinné cévy se začnou zužovat díky vrstvě bílkovinných a tukových usazenin. Výsledkem je neschopnost ledvin filtrovat a tím čistit krev od odpadních látek. Ty pak zůstávají v těle.“

První známkou poškození ledvin je přítomnost albuminu (typ bílkoviny) v moči. Později se může funkce ledvin snížit. Tělo začne zadržovat více tekutin a soli, než by mělo, což může vyvolat přírůstek tělesné hmotnosti a otoky kotníků. Z vyšetření krve se pak zjistí vyšší hladina odpadních látek, tedy kreatininu a močoviny. Asi u jedné třetiny lidí s diabetem se může vyvinout chronické onemocnění ledvin.

„Na našich dialyzačních střediscích se bohužel často setkáváme s diabetiky, kteří si stav svých ledvin nehlídali a přicházejí k nám až ve fázi, kdy už je funkce jejich ledvin omezená. Přitom by stačilo na tuto komplikaci diabetu více upozorňovat a včas myslet,“ doplňuje primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Hlinsku.