Nefrologie – obor se skutečně širokým záběrem

Nefrologie představuje zajímavý a dynamicky se rozvíjející obor. Společnost Fresenius Medical Care provozující širokou síť dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí po celé České republice, aktuálně hledá v rámci tohoto oboru nové posily do týmu lékařů a sester. Personální manažerka Michaela Rýdlová nám k tomu pověděla více.

Co by měl člověk vám jako zaměstnavateli nabídnout?

Kromě nezbytného vzdělání je to zásadní, na co vždy při pohovorech klademe důraz, lidská stránka člověka. Práce u nás vyžaduje totiž lidský, až holistický přístup a týmovou spolupráci. Naši pacienti do nás vkládají své naděje a důvěru a my jsme tady pro ně. Jsou těžce nemocní a na péči střediska většinou doživotně závislí. Je to vlastně jejich druhý domov a náš personál se jim snaží v maximální míře tuto atmosféru poskytnout a jejich důvěru nezklamat.

A daří se to naplňovat?

Určitě ano. Je hezké vidět, jak jsou pacienti s lékařským i nelékařským týmem středisek sehraní. Znají se léta, pacienti na střediska dojíždějí mnoho let a tráví tam několik hodin tři dny v týdnu. To už se pak probírá nejen zdravotní stav a dodržování režimu, ale také úplně všední soukromé radosti i starosti. A my hledáme zaměstnance, pro které je podobný přístup k pacientům samozřejmostí.

Co nabízíte zaměstnancům vy?

Snažíme se zaměstnancům vytvořit motivující pracovní prostředí. Pracují s nejmodernější technikou, prostory pro pacienty i pro personál mají nadstandardní úroveň. Máme pestrou škálu zaměstnaneckých benefitů, ze kterých si mohou vybírat. Od penzijního připojištění, přes příspěvky na jesle nebo mateřskou školu pro mladé maminky nebo příspěvky na sport a relaxaci. Přistupujeme také individuálně k potřebám mladých rodin, a tak mají možnost pracovat třeba na zkrácený úvazek. Pro nově nastupující lékaře a sestry máme připravený náborový příspěvek.

Jaké jsou možnosti dalšího vzdělávání?

Nefrologie je náročný obor, který vyžaduje neustálé doplňování odborných znalostí. To platí jak pro sestry, tak pro lékaře. Občas si naši zaměstnanci užijí i poměrně dost adrenalinu. Komplikace si vybírají svou daň a oni musí být perfektně připraveni. Naše společnost proto zaměstnance intenzivně podporuje v dalším vzdělávání. Pravidelně pro ně pořádáme interní kurzy opatřené kredity, a zároveň je podporujeme v účasti (aktivní i pasivní) na vzdělávacích akcích jak tuzemských, tak zahraničních.

Mnohým se může zdát nefrologie málo akční – jaká je realita?

Není to úplně pravda. Nefrologie je obor s velmi širokým záběrem. Dialyzovaní pacienti často trpí i jinými interními onemocněními, která se ale mnohdy projevují jinak než běžné bolesti. Zároveň se jedná o technický obor s množstvím přístrojů, kterým musí lékař i sestra dobře rozumět.