Stravovací návyk č. 3

Připravujte si jídlo tak, abyste co nejvíce snížili obsah draslíku

Draslík je velmi důležitým prvkem v naší výživě. V těle plní řadu funkcí – udržuje zde rovnováhu mezi chemickými a elektrickými procesy, podporuje metabolismus a trávení a hraje také klíčovou roli při vzniku svalových křečí. Nezapomeňte, že i vaše srdce je sval, a vysoká hladina draslíku v krvi je vážným zdravotním rizikem.

Dobrá, ale proč mám dávat pozor na to, aby moje hladina draslíku byla vyrovnaná?

Jednou z funkcí ledvin je to, že zajišťují správné množství draslíku ve vaší krvi. Nadbytek draslíku je ledvinami filtrován a odváděn z těla pryč. Pokud je však funkce vašich ledvin omezena, hladina draslíku v krvi se zvyšuje.

Přestože je dialýzou následně účinně odfiltrován, v období mezi dvěma dialýzami jeho hladina opět rychle narůstá. Proto byste měli dbát na to, abyste příliš mnoho draslíku nepřijímali.

Takže – které potraviny obsahují draslík?

Zdrojem draslíku jsou prakticky všechny rostliny, zejména ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy a také celozrnné výrobky. Obsah draslíku v potravinách se samozřejmě liší – například těstoviny či rýže mají obsah draslíku poměrně nízký. Faktem však zůstává, že prakticky žádným potravinám s obsahem draslíku se nemůžete vyhnout – proto je tolik důležitý způsob, jak si své jídlo připravujete.

Jak mám tedy připravovat jídlo, aby obsahovalo co nejméně draslíku?

Bude potřeba upravit váš obvyklý postup při vaření brambor a zeleniny – je to ale snadné a brzy si zvyknete.

Brambory či zeleninu nejprve oloupejte, nakrájejte na kostky nebo plátky a namočte do vlažné vody, a to nejméně na dvě hodiny. Poté vodu slijte a vyměňte za novou. Ideální je vyměnit vodu ještě jednou v průběhu vaření. Tímto procesem se většina draslíku odplaví. Nikdy nepoužívejte vodu z namáčení a vaření k přípravě jiných jídel nebo omáček.

Jak poznám, že hladina draslíku v mé krvi je vysoká?

Jak jsme již zmínili – vysoká hladina draslíku v krvi znamená pro vaše tělo nebezpečí. Pokud cítíte zvláštní „mravenčení” v ústech či na jazyku, „mravenčení” nebo křeče v nohou a celkově se cítíte slabí, měli byste ihned kontaktovat svého lékaře.

Pamatujte

  • vysoká hladina draslíku ve vašem těle je nebezpečná
  • krájení, namáčení a vaření brambor, zeleniny a ovoce snižuje obsah draslíku
  • pokud zaznamenáte příznaky vysokého množství draslíku ve vaší krvi („mravenčení”, závratě, bolest hlavy, křeče, svalová slabost), vyhledejte ihned lékaře
Související témata

Phosphate is important for our bodies, it is essential for strong teeth and bones, and it is needed for all muscle activity.

The recipe library offers healthy recipes for dialysis patients.