Cukrovka/Diabetes

Mnoho lidí si myslí, že cukrovka je způsobena přílišnou konzumací cukru, ale tak jednoduché to není.

Diabetes označuje skupinu metabolických poruch, kdy má pacient vysokou hladinu krevního cukru – glukózy. Dochází k tomu v případě, kdy slinivka netvoří dostatek inzulinu nebo když buňky těla na vytvořený inzulin již nereagují tak, jak by měly.

Inzulin hraje u cukrovky důležitou roli, zejména při přeměně cukru, škrobu a jiných látek na energii, kterou naše buňky potřebují ke své činnosti. Pokud k tomu nedochází, buňky nemají potřebnou energii a cukr se hromadí v krvi, což vede k poškození celé řady orgánů.

Různé druhy

Existují jsou tři hlavní typy cukrovky: 

  • Cukrovka 1 typu
  • Cukrovka 2 typu
  • Gdestační diabetes

I když se cukrovka 1. typu může týkat dospělých i dětí, je nejběžnější u dětí, kdy jí nazýváme juvenilní diabetes. Tato forma cukrovky může propuknout náhle, pokud slinivka není již schopná tvořit inzulin, a to buď v důsledku dědičné zátěže, nebo infekce. U cukrovky 2. typu neprodukuje vaše tělo dostatečné množství inzulinu, nebo jej nedokáže správně využít, či se jedná o kombinaci obojího. Tato forma nemoci je běžnější a obvykle postihuje dospělé nad 40 let. Je způsobena faktory životního stylu, jako je obezita, nedostatek fyzické aktivity, špatná životospráva a stres.

Třetím hlavním typem je těhotenská cukrovka, která postihuje 2 až 5% těhotných žen. Je možné ji léčit, ale vyžaduje pečlivý lékařský dohled po dobu těhotenství pro zajištění zdraví matky i dítěte. Po porodu se cukrovka může zlepšit nebo zcela ustoupí.

Rozvoj nemoci/rizikové faktory

Inzulin hraje u cukrovky důležitou roli, zejména při přeměně cukru, škrobu a jiných látek na energii, kterou naše buňky potřebují ke své činnosti. Pokud k tomu nedochází, buňky nemají potřebnou energii a cukr se hromadí v krvi, což vede k poškození celé řady orgánů. Ačkoli toto poškození není okamžité, existuje riziko dlouhodobých komplikací, které se obvykle rozvíjejí po 10 až 20 letech. Dlouhodobé poškození způsobené vysokou hladinou krevního cukru po dlouhou dobu se může týkat zraku (poškození zraku a slepota), nervů (necitlivost v nohách, chodidlech a pažích), srdce a cév (ateroskleróza a související choroby) a také ledvin.

 

Příznaky onemocnění

Příznaky cukrovky 2. typu nejsou vždy jasné, a protože se nejprve projevují postupně, nemusí si jich pacient hned všimnout. Nejběžnějšími příznaky jsou nadměrné močení, pocit žízně, zvýšený hlad, váhový úbytek a únava. Mezi další příznaky patří podrážděnost, brnění rukou nebo nohou, rozmazané vidění, časté infekce, pomalu se hojící rány, zvracení nebo bolest žaludku.

U cukrovky 1. typu se příznaky rozvíjejí rychle v období několika týdnů nebo měsíců, zatímco příznaky cukrovky 2. typu se rozvíjejí pomalu nebo vůbec.

Možnosti léčby

Cukrovka je chronickým onemocněním a dodnes není možné ji zcela vyléčit, lze ji však léčit. Léčba sestává z upravování hladiny krevního cukru a udržování hodnot na co možná nejvíce normální hladině, aniž by byla příliš nízká, což by mělo za následek hypoglykémii. Toho je možné docílit léky, vhodnou dietou a cvičením.

Pokud máte cukrovku, lékař vám doporučí, abyste:

  • přestali kouřit,
  • hlídali si hladinu cholesterolu a krevní tlak,
  • snížili hmotnost, pokud máte nadváhu nebo jste obézní,
  • pravidelně cvičili.

Pokud máte cukrovku 1. typu, lékař vám předepíše inzulin, u cukrovky 2. typu budete možná muset užívat tablety (tzv. perorální antidiabetika), případně také inzulin.

Cukrovka by vás neměla odradit od vašich životních plánů a cílů. Mnoho úspěšných sportovců, zpěváků, herců, spisovatelů a politiků, je žijícím důkazem toho, že se diabetici nemusí držet zpátky při dosahování svých snů!

Související témata

Dialysis patients do have nutritional needs that are more special than those of other people.