Péče o pokožku

Cítit se dobře ve své kůži

Kůže je naším největším orgánem, který chrání naše tělo, napomáhá udržovat správnou teplotu a obsahuje tzv. hmatové receptory. Když se necítíme dobře, říkáme, že „nejsme ve své kůži“. Pokud je pokožka podrážděná nebo poškozená, může nám to působit velké bolesti.

Překvapivě velký počet pacientů odkázaných na dlouhodobou dialýzu trpí nepříjemným vysušováním kůže a svěděním. Tyto kožní potíže nás sice neohrožují na životě, ale mohou být velmi nepohodlné a znepokojivé. Ve svém důsledku tak mohou ovlivňovat kvalitu života.

Proč mě svědí kůže?

Svědění (neboli uremický pruritus) je příznak, který může být vedlejším projevem onemocnění ledvin nebo dialyzační léčby. Přesná příčina svědění u pacientů podstupujících dialýzu nemusí být vždy jasná. Mezi možné příčiny patří vysoká hladina parathormonu (hormonu příštitných tělísek) (sekundární hyperparatyreoidismus) nebo vysoká hladina fosforu v krvi (hyperfosfatemie).

Vápník uvolňovaný z kostí se pak může ukládat v cévách, kloubech a kůži, což může způsobit svědění. Mezi další možné příčiny patří zadržování urochromů a uremických toxinů, nedostatek železa či běžný zánět. Další příčinou může být vylučování histaminu způsobené poraněním kůže nebo alergickou reakcí.

Co mohu dělat, abych se vyhnul svědění?

Ke zmírnění možných příčin svědění je nesmírně důležité sledovat rovnováhu vápníku a fosfátu, držet se doporučení nutričního terapeuta k zajištění nízkého příjmu fosforu a užívat vazače fosfátů předepsané lékařem. Pokud máte problémy se svěděním, promluvte si o tom se svým lékařem.

Nezapomeňte, že problém může být způsoben také vaším onemocněním ledvin. Váš lékař se vám pokusí pomoci. Nejspíše zkontroluje vaši hladinu fosforu a přesvědčí se, že užíváte správnou dávku vazačů fosfátů. Možná bude také schopen vám poradit s výběrem vhodných krémů nebo roztoků, které by vám mohly pomoci, nebo navrhne alternativní léčbu ulevující od svědění. Kvůli dialýze také můžete mít pocit suché pokožky. Tento příznak může být způsoben změnami v potních nebo mazových žlázách. Když ošetříte svou suchou pokožku, svědění může polevit. Přestože se svědění nemusí navenek nijak projevovat, vaši lékaři a sestry nemusí vědět, že vás tento běžný problém související s dialýzou trápí. Nezapomeňte si o tom s lékařským personálem promluvit. Určitě se vám dostane řady doporučení, abyste se cítili lépe „ve své kůži“.

Tipy pro péči o pokožku

Díky těmto obecným tipům můžete minimalizovat nepříjemné pocity:

  • Vyhýbejte se horkým koupelím, raději se sprchujte. Pokud se ale bez koupele neobejdete, zkuste do vody přidat jedlou sodu nebo ovesnou mouku, což často přináší úlevu.
  • Dávejte přednost oblečení vyrobenému z bavlny a jiných přírodních materiálů.
  • Silné parfémy v čisticích prostředcích, saponátech, mýdlech nebo tělových mlécích mohou vyvolávat alergické reakce nebo váš stav zhoršovat. Snažte se je proto nepoužívat.
  • Pomoci vám může také dobrá péče o pokožku, každodenní mytí a zvlhčování.
  • Za žádných okolností se neškrábejte! Škrábání má tendenci svědění zhoršovat a může dokonce vést k poškození kůže a infekcím. Stříhejte si nehty, abyste si nemohli škrábáním poškodit kůži.
  • Co nejvíce se snažte vyhýbat pádům nebo zraněním kůže, aby nedocházelo k odřeninám, které mohou stav zhoršovat.
Související témata

Doporučení preventivních opatření v každodenní praxi

The recipe library offers healthy recipes for dialysis patients.