Zvířata pozitivně působí na naše zdraví

Věrní společníci: domácí mazlíčci a vaše zdraví

Nejlepší přítel člověka – pes (nebo jakékoli jiné zvíře), vás může udělat nejen šťastnějšími, ale i zdravějšími. Cvičení, hry, socializace nebo jednoduše mazlení po dlouhém dni: Majitelé zvířat denně zažívají radostné chvíle strávené se svými mazlíčky v každodenním životě. Jak ukázaly studie, majitelé domácích mazlíčků jsou odolnější proti depresím a mají optimalizovanější krevní tlak, což pomáhá při zotavování se ze srdečního infarktu. Chlupatý společník může mít pozitivní efekt na vaše zdraví v každém věku.

Proč domácí mazlíčci pozitivní působí na naše zdraví

Není pochyb, že pokud vlastníte zvíře přichází pocit dlouhodobé zodpovědnosti. Krmení, venčení, prohlídky u veterináře a péče o nemocné zvíře jsou jedny z povinností, se kterými musí majitelé počítat. Mnoho mazlíčků také vyžaduje svou denní dávku aktivit, ať už se jedná o dlouhé procházky se psem či drbání kočky za ušima.

Ano, je zde mnoho pozitivních aspektů ale i zodpovědností, které musí majitel vzít za své – krmení, venčení, mazlení a další. Je dobré vytvořit si denní rutinu. Struktura dne totiž může vést k majitelově lepší psychické pohodě, eliminovat stres, který se negativně podepisuje na krevním tlaku. Ale to není všechno. Už jen hlazení vašeho domácího mazlíčka vám může pomoci k tomu, abyste se cítili lépe. Psychická pohoda lidí, kteří mají možnost být se zvířaty je prokazatelně vyšší. Příkladem může být i canisterapie. Zvířata mají prostě bezpochyby schopnosti uklidnit a utišit svého páníčka či kohokoli, kdo s nimi tráví čas.

Hlavně pokud trávíte často čas o samotě, může tu pro vás být zvíře, se kterým komunikujete a poskytujete mu péči, jež vám oplácí láskou. Když se lidé cítí osamoceni můžou jim to zvířata ulehčit. Jak? Domácí mazlíčci je donutí převzít zodpovědnost a dají jim poct, že jsou pro někoho potřební. Pokud tato situace nastane, nejsou výjimky, kdy je vztah vytvořený mezi člověkem zvířetem stejně silný jako mezi dvěma lidmi.

Jak jsme již zmiňovali, dle studií je dokázáno, že lidé mají menší sklony k depresím, pokud vlastní domácího mazlíčka. Je zde jednoduché vysvětlení – neexistují zde žádné výmluvy, když chce Azor ven na procházku nebo aportovat v parku. K psychické pohodě určitě pomáhá i to, že fyzické cvičení se psem vám vyplavuje hormony štěstí jako je serotonin a dopamin, a zlepšuje vám tak náladu.

Dobře pro vaše srdce

Studie také ukazují, že majitelé domácích mazlíčku mají lepší kondici kardiovaskulárního systému, díky nízkému krevním tlaku, menší hladině cholesterolu a triglyceridů. Všechny tyto faktory snižují riziko infarktu a můžeme proto říci, že zvířata pomáhají udržet vaše srdce zdravé a silné. I pro lidi, kteří už infarkt prodělali, jsou benefity ze společnosti domácích mazlíčků jednoznačné. Průzkumy ukazují, že pacienti s infarktem se zotavují lépe a mají optimističtější prognózy, a to pravděpodobně proto, že jim zvířata pomáhají redukovat stres a lépe zapomenou na své obtíže.

Prolomení ledů

Mazlíčci pomáhají bojovat s pocity izolovanosti a osamění. Díky tomu, že podporují sociální interakce zvedají sebevědomí a rozvíjí sociální síť kontaktů svého pána. Když jdete se svým čtyřnohým přítelem ven, je o hodně jednodušší navazovat komunikaci s kolemjdoucími, ať už jste kdekoli. Lidé na ulici vás možná oslovují s přáním pohladit si vašeho mazlíčka a možná se vám při takových situacích lépe navazuje tzv. „small talk“, čili nevázaná krátká konverzace.

Může se vám také stávat, že potkáváte stejné lidi, díky čemuž mohou vzniknout nová přátelství. Nejlepší místo, kde můžete své psy nechat vyběhat, aniž by to někomu vadilo, jsou psí hřiště. Stejně jako kdybyste byli s dítětem na dětském hřišti, i tady si začnete povídat s ostatními „rodiči“, se kterými vás spojuje stejné téma.Cvičáky či zvířecí kluby jsou též skvělé místo pro setkávání a poznávání nových lidí s podobnými zájmy.
 

Společník pro všechny věkové kategorie

Pokud pořídíme psa dítěti nebo dospívajícímu dítěti, domácí zvíře mu může přinést hodně radosti, ale i jej naučit zodpovědnosti již v mladém věku.Pokud má mazlíčka na starosti dospělý, dítě mu může pomoci s krmením, mytím psa po procházkách, s česáním a hraním si. Starší děti, kterým je více než 10 let mohou mnoho věcí obstarat sami, s výjimkou například krmení, kdy bychom měli zajistit dohled, aby pes dítě nekousl.  

Pokud je vyloučeno, aby zvíře žilo přímo s námi v domácnosti, například kvůli alergiím nebo malému prostoru, je ideální alternativou zvolit jízdu na koni. Pobyt v sedle má opět mnoho terapeutických účinků, navíc může dítě o koně před i po jízdě pečovat. Zkuste zkontaktovat jezdecký klub ve vašem okolí a zjistit možnosti.

Výběr zvířete

Pro mnoho lidí je samozřejmá volba kočka či pes. Ale můžete dát přednost i jinému druhu zvířete. Křeček, ptáček nebo rybičky – vyberte si takové zvíře, které sedí vaší osobnosti a přinese vám každý den radost. Pokud si nejste jistí, nejdříve si důkladně zjistěte, jaká je potřebná péče či časová náročnost u různých druhů zvířat. Je dobré se informovat ve zverimexu, přečíst si informace na internetu nebo v odborné knize. Velmi cennou zkušenost vám mohou předat i majitelé domácích mazlíčků, které potkáte ve vašem okolí či v parku.