Detail

Fresenius Medical Care slaví 30. výročí benešovského dialyzačního střediska

Dialyzační středisko Fresenius Medical Care v Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově slaví kulaté výročí. V červnu tomu bude 30 let, co se zde začali léčit první pacienti s chronickým selháním ledvin.

Benešovské dialyzační středisko bylo otevřeno 7. června 1989. Středisko začínalo provoz se dvěma dialyzačními přístroji, od začátku roku 1990 přibylo dalších pět a v roce 1996 bylo oddělení ve spolupráci s dalším ředitelem MUDr. Pavlem Drábkem rozšířeno na osm dialyzačních lůžek. V této podobě fungovalo středisko až do července roku 2006, kdy přešlo pod společnost Fresenius Medical Care a zařadilo se do celosvětové sítě dialyzačních středisek NephroCare. Od září roku 2007 působí středisko v nových prostorách od základu rekonstruovaného původního pavilónu správní budovy nemocnice Benešov a s novými moderními přístroji Fresenius.

„Netušil jsem, když jsem do této budovy chodil jako mladý sekundář interního oddělení na obědy, že se naše cesty opět takto sejdou. Bylo vzrušující tvořit z ničeho něco – nefrologie přes 30 lety teprve pozvolna zapouštěla kořeny mimo kliniky na okresech a řadu věcí jsme dotvářeli a domýšleli za chodu. Bez nadšení zakládajících pracovníků – jak vedení nemocnice, tak i oddělení samého, by se cela akce nemohla dovést ke zdárnému konci. Otevírali jsme nejenom dialýzu, ale také zahajovali provoz nefrologické ambulance, jejíž pravidla v okresních podmínkách teprve v nefrologické komunitě vznikala,“ říká MUDr. Jaroslav Kopenec, který je primářem dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Benešově od jeho vzniku v roce 1989, a doplňuje: „Vstup společnosti Fresenius Medical Care v roce 2006 byl doslova živou vodou pro oddělení, na jehož rekonstrukci a obnovu strojového parku se nemocnici nedostávalo peněz. Rázem jsme mohli opět pracovat na evropské úrovni, a to i díky kvalitnímu zdravotnickému personálu oddělení.“

Díky zázemí předního poskytovatele dialyzační péče v České republice mají benešovští pacienti k dispozici nejmodernější technologie a vysoký komfort – mohou sledovat televizi, využít wi-fi připojení k internetu, své obtíže mohou diskutovat s psycholožkou nebo sociální pracovnicí, pro otázky kolem jídelníčku a pitného režimu je jim k dispozici nutriční sestra.

Součástí dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Benešově je i nefrologická ambulance, která připravuje pacienty na dialýzu nebo k transplantaci ledviny.