Detail

Fresenius Medical Care při příležitosti Světového dne ledvin upozorňuje na důležitost prevence

Společnost Fresenius Medical Care při příležitosti Světového dne ledvin, který připadá na 14. března 2019, upozorňuje na důležitost prevence onemocnění ledvin. Ty jsou velmi zranitelný orgán, a proto by se lidé měli zajímat o to, zda jim fungují správně. Světový den ledvin navíc upozorňuje na to, že na světě je stále mnoho lidí, kteří nemají přístup k vysoce kvalitní nefrologické péči. Netýká se to pouze léčby, ale často chybí i tolik potřebná diagnostika a vyhledávání rizikových osob v populaci. Mnoho lidí žije se závažným ledvinným onemocněním, aniž by to tušilo.

Slogan letošního Světového dne ledvin „Zdraví ledvin pro každého a kdekoli“ není jen fráze.  Je to snaha ochránit lidské zdraví a přimět státy k takovým opatřením, které zabrání zbytečné ztrátě tohoto životně důležitého orgánu. Ta má totiž pro člověka fatální následky.  

Naše tělo bylo stvořeno tak, aby bylo schopné se neustále přizpůsobovat změnám, které se dějí kolem nás. Může být zima nebo teplo, můžeme vypít nebo sníst cokoli, můžeme lenošit nebo si dávat do těla a náš organismus to přesto ustojí. Má totiž k dispozici regulační mechanismy, které nepřetržitě udržují stálost vnitřního prostředí. Na této regulaci mají velký podíl také ledviny. Orgán, o kterém pomalu ani nevíte, že jej máte. Situace se ale změní v okamžiku, kdy pracovat přestanou. To pak velmi rychle zjistíme, k čemu všemu jsou důležité. „Mnoho pacientů si neuvědomuje, že se jejich ledviny nachází v počáteční fázi selhávání. To je také důvod, proč je většina lidí překvapena, když se o své nemoci dozví a zjistí, že musí začít docházet třikrát týdně na dobu čtyř až šesti hodin na dialýzu,“ varuje MUDr. Petra Ronová, primářka dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Praze 9 – Vysočanech.

Podobných příběhů naleznete na dialyzačních střediscích mnoho. Téměř polovina lidí totiž přijde z ulice přímo na středisko a dozví se, že potřebují pro další přežití pravidelnou dialyzační léčbu. Aktuálně se ve více než stovce dialyzačních střediscích po celé republice léčí téměř sedm tisíc pacientů a ročně je zde provedeno kolem milionu hemoeliminačních výkonů. Nejvíc nakročeno mají diabetici a lidé s vysokým krevním tlakem (hypertenzí).

Téměř milion lidí v České republice trpí diabetem. Výskyt tohoto onemocnění prudce stoupá a stejně tak i počet lidí s hypertenzí. U osob ve věku 25-64 let dnes vidíme hypertenzi u 40 % lidí. Její výskyt roste s věkem, takže ve věkové kategorii 55-64 let má hypertenzi již 72 % mužů a 64 % žen. Obě tato onemocnění přitom způsobují nevratné cévní změny na ledvinách,“ přidává nelichotivou statistiku primářka Petra Ronová ze společnosti Fresenius Medical Care, která zajišťuje dialyzační služby a produkty pro více než 333 tisíc pacientů na celém světě.

Máme štěstí, že žijeme v zemi, kde je zdravotní péče na vysoké úrovni. Umíme ji však využít? Před dvěma lety se zdravotní pojišťovny rozhodly doplnit spektrum preventivních vyšetření o novou položku, týkající se právě ledvin. Všem, kteří mají vysoké riziko chronického onemocnění ledvin, jako jsou hypertonici, diabetici a lidé s kardiovaskulárními komplikacemi starší 50 let, teď může praktický lékař každé čtyři roky bezplatně vyšetřit funkci ledvin. Pokud by byly naměřené hodnoty patologické, bude svěřen do péče nefrologů.

Aktuální riziko onemocnění ledvin, index tělesné hmotnosti (BMI) a index tvaru těla (ABSI) si můžete online zjistit na internetových stránkách www.dialyza.cz. Tak se sami rychle dozvíte, jak moc jsou vaše ledviny ohrožené. Pokud zjistíte, že máte riziko onemocnění ledvin vysoké, doporučujeme vyhledat nefrologickou ambulanci, jejichž seznam naleznete například na internetových stránkách www.nephrocare.cz.