Detail

Dialyzační středisko v Chomutově slaví 25. výročí založení!

Dialyzační středisko Fresenius NephroCare, které sídlí v prostorách Nemocnice Chomutov, slaví kulaté výročí. Již 25 let se zde léčí pacienti s chronickým onemocněním ledvin.

Dialyzační středisko v Chomutově bylo otevřeno 17. července 1994 na popud MUDr. Miroslava Konvalinky, který byl v té době primářem interního oddělení II Nemocnice s poliklinikou Chomutov. V chronickém dialyzačním programu bylo zpočátku léčeno 15 pacientů a středisko nabízelo celkem sedm dialyzačních lůžek. Provoz byl od počátku trojsměnný včetně akutního programu, z metod léčby byla užívána hemodialýza a hemoperfuze. Postupem času byl počet lůžek navýšen na deset. V této podobě fungovalo středisko až do července roku 2004, kdy přešlo pod společnost Fresenius Medical Care a zařadilo se do celosvětové sítě dialyzačních středisek NephroCare. Díky tomu získalo chomutovské středisko kompletní přístrojovou obměnu a mohlo začít nabízet svým pacientům ty nejnovější a nejmodernější léčebné metody, jako jsou hemodiafiltrace či vysokoobjemová hemodiafiltrace.

Díky zázemí předního poskytovatele dialyzační péče v České republice mají chomutovští pacienti, kterých je v současné době přes osmdesát, k dispozici nejmodernější technologie a vysoký komfort – mohou sledovat televizi, využít wi-fi připojení k internetu, své obtíže mohou diskutovat s psycholožkou nebo sociální pracovnicí, pro otázky kolem jídelníčku a pitného režimu je jim k dispozici nutriční sestra. „Součástí našeho dialyzačního střediska je i nefrologická ambulance. Ta připravuje pacienty na dialýzu nebo k transplantaci ledviny. V současnosti se staráme o 900 pacientů,“ říká MUDr. Abdulelah Khalaf, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Chomutově.