Detail

Dialyzační středisko Fresenius Medical Care v Mostě léčí pacienty se selháním ledvin již 35 let

Dialyzační středisko Fresenius Medical Care v Nemocnici Most slaví kulaté výročí. V dubnu tomu bude 35 let, co se zde začali léčit první pacienti s chronickým selháním ledvin.

Mostecké dialyzační středisko vzniklo v roce 1984 po dlouholetém úsilí primáře 1. interního oddělení mostecké nemocnice MUDr. Jaroslava Ulricha, CSc. a okresního ordináře pro nefrologii MUDr. Dina Alferiho. Ten se také stal jeho prvním vedoucím lékařem. Středisko začínalo s kapacitou osmi lůžek a sloužilo pacientům z okresů Most, Chomutov a Louny. V prvním roce činnosti zde bylo léčeno devět pacientů.

Pro dialyzační středisko v Nemocnici Most byl důležitým milníkem rok 2005, kdy přešlo pod společnost Fresenius Medical Care a zařadilo se do celosvětové sítě dialyzačních středisek NephroCare. Středisko v té době prošlo modernizací, bylo vybaveno nejmodernějším přístrojovým vybavením a došlo k rozšíření počtu lůžek na stávajících osmnáct. „Středisko dlouhodobě čelilo nárůstu dialyzovaných pacientů. Situace vyústila v roce 2016 otevřením druhého mosteckého dialyzačního střediska v centru města na adrese Moskevská 14. To je určeno výhradně pro chronické stabilní pacienty a původní středisko v areálu nemocnice se specializuje na akutní péči,“ říká MUDr. Petr Machek, který je již čtrnáctým rokem primářem dialyzačního střediska Fresenius Medicla Care v Mostě.

Díky zázemí předního poskytovatele dialyzační péče v České republice mají mostečtí pacienti k dispozici nejmodernější technologie a vysoký komfort – mohou sledovat televizi, využít wi-fi připojení k internetu, své obtíže mohou diskutovat s psycholožkou nebo sociální pracovnicí, pro otázky kolem jídelníčku a pitného režimu je jim k dispozici nutriční sestra. Součástí dialyzačního střediska v Nemocnici Most je i nefrologická ambulance, která připravuje pacienty na dialýzu nebo k transplantaci ledviny.

Kromě dvou mosteckých středisek provozuje společnost Fresenius Medical Care v Ústeckém kraji ještě dialyzační střediska v Chomutově, Kadani a Lounech.