NephroCare používá na těchto webových stránkách soubory cookies, které zlepšují uživatelské prostředí a poskytují co nejlepší služby. Pokračováním v procházení webových stránek souhlasíte s používáním souborů cookies. Více informací o ochraně osobních údajů.

Detail

V Nymburce se otevírá jedno z nejmodernějších dialyzačních středisek v České republice

Pro pacienty se selháním ledvin, kteří jsou zařazeni do chronického dialyzačního programu, se v březnu 2017 otevřou brány nového moderního dialyzačního střediska. V dialýzu se proměnila zchátralá budova v Nádražní ulici v Nymburce. Ta nyní bude sloužit pacientům, kterým selhaly ledviny a kteří sem budou pravidelně dojíždět nejen z Nymburska, ale i Poděbradska, Českobrodska, Milovic, Lysé nad Labem, Městce Králové a dalších obcí ve východním cípu Středočeského kraje.

Podle posledních statistik ÚZIS je ve Středočeském kraji více než 700 pacientů, kteří musí pravidelně docházet do hemodialyzačního střediska. Jejich ledviny totiž nepracují a je nutné, aby jim z krve byly pravidelně odstraňovány odpadní látky dialyzačním přístrojem. Ve Středočeském kraji bylo doposud devět středisek. Desáté, nymburské, vyplní prázdné místo ve východní části Středočeského kraje, a usnadní tak život mnoha pacientům, kteří doposud dojížděli i více než 30 kilometrů.

Nové středisko, jehož výstavba započala ani ne před půl rokem, pojme při plném provozu 15 pacientů na jednu směnu. Jeho investorem a provozovatelem je společnost Fresenius Medical Care, která v České republice provozuje největší síť dialyzačních středisek pod značkou NephroCare. Ve Středočeském kraji má šest středisek a všechna jsou vybavena moderními dialyzačními monitory, které umožňují pokročilou a bezpečnou léčbu tzv. HighVolumeHDF (vysokoobjemovou hemodiafiltraci). Své zázemí na středisku naleznou jak pacienti na hemodialýze, tak i peritoneálně dialyzovaní.

Dialyzační středisko v Nymburce s kapacitou 15 lůžek bude patřit k těm nejmodernějším v České republice. Jak pro pacienty, tak pro personál jsou tu vytvořeny komfortní podmínky pro terapie. Je zde vybudována moderní úpravna vody, která připravuje ultračistou vodu pro dialýzu. „Kvalita vody je pro dialyzační proces zásadní a je důležitým parametrem kvality léčby. Na všech našich střediscích je pojem „ultračistá voda“ běžným standardem,“ upřesňuje ředitel NephroCare, Ing. Aleš Zacharda.

Středisko plánuje spolupráci s nymburskou nemocnicí a v rámci transplantačního programu s pražským IKEMem. „Společnost Fresenius Medical Care nám nabídla pomoc při péči o pacienty se selháním ledvin, které jsme do současné doby museli k dialýzám vozit sanitkou do nemocnice v Kolíně,“ komentuje spolupráci jednatelka nymburské nemocnice Ing. Alena Havelková.

Novým primářem nymburského dialyzačního střediska bude nefrolog MUDr. Ondřej Remeš, který přichází se zkušenostmi z pražských fakultních pracovišť. „Ještě nikdy jsem v takto moderním dialyzačním centru nepracoval, a tak se těším na nové pacienty a nové výzvy. S vedením Fresenia jsme se dohodli, že zde vytvoříme superkonziliární pracoviště pro ultrazvukovou diagnostiku ledvin a cévních spojek (tzv. shuntů), kterou se dlouhodobě zabývám,“ uvádí primář MUDr. Ondřej Remeš a dodává: „Rád bych pozval pacienty z regionu na návštěvu do našeho nového střediska, aby se seznámili s personálem a abychom mohli naplánovat jejich pravidelnou léčbu.“

Nové dialyzační středisko ale není jedinou aktivitou skupiny Fresenius na Nymbursku. Její dceřiná společnost Fresenius Kabi Horatev CZ s.r.o. již od roku 2005 vyrábí ve výrobním závodě v Hořátvi zdravotnický materiál pro transfúze krve a zaměstnává zde na 630 lidí, čímž se řadí mezi klíčové zaměstnavatele na Nymbursku.